ÇİNLİ DUL


Billie August’un yönetmen koltuğunda bulunduğu ve Greg Latter ile Zi Ling’in senaryosunu ortak yazmış oldukları Feng huo fang fei filminin başrol oyuncuları arasında Shaogun Yu, Yifei Liu ve Emile Hirsh bulunmaktalardır. Tarih, savaş ve drama öğelerini aslında romantik bir dil ile ekranlara yansıtmış olan bu başarılı yapımın imdb puanı ise 6.1 olarak sabitlenmiş durumdadır.

Türkçe dublajlı olarak karşınıza Çinli Dul ismiyle çıkacak olan filmin konusu ise genç bir pilot olan Jack Turner ile Japon genç bir dul kadının dokunaklı hikâyesinde çevrelenmektedir. Yıl 1940’dır ve Japonlar, Pearl Harbor’a o tarihi saldırılarını gerçekleştirmişler. Bu feci durumun ardına kayıplar ve ansızın yapılan hava saldırısına misilleme olarak Roosevelt her şeyi göze alır ve Tokyo’nun bombardımana tutulması emrini verir. Bu emir her ne kadar çok riskli bir emir olsa da Amerikan halkı Pearl Harbor için bir misilleme yapılmasını istemişlerdir ve Roosevelt için bundan daha iyi bir yanıt ya da seçenek bulunmamaktadır.

Bu tarihi emrin ardına Yarbay Jimmy Doolittle başkanlığında bulunan bombardıman uçakları bu görev için seçilir. Hiç vakit kaybetmeden bombardımana başlanmıştır ve bu misilleme ilk anlarda oldukça da iyi sonuçlar vermektedir. Fakat uçakların dönüşü sırasında yakıtın yetersiz olması nedeni ile bazı pilotlar savaş uçaklarından atlamak ve canlarını kurtarmak zorunda kalırlar. İşte bu pilotlardan bir tanesi de pilot Jack Turner’dır. Jack başta ormanda bir süre ne yapacağını bilemez halde ve yarı baygın ve yaralı bir şekilde saklanmaya çalışır ama neyse ki imdadına Ying adında genç ve dul bir anne yetişir. Ying genç pilotu ele vermek yerine onu küçücük kulübesinde saklar, ona bakar ve hatta onu iyileştirir. Tüm bunlar olurken de Jack ve Ying birbirlerini her ne kadar anlamasalar da birbirlerine yakınlaşmaya ve hatta birbirlerini sevmeye başlarlar. Fakat küçücük bir köyde, genç ve dul bir annenin şüpheli ve ürkek tavırları dikkatleri hemen çeker, özellikle de bir Japon subayın dikkatini çok fazla çeker!